Yangın Kapısı Nasıl Yapılır?

0
113

Yangın Kapısı Nasıl Yapılır?, ülkemiz koşullarında Yangın Kapısı Yönetmeliği çerçevesinde üretimi yapılan bir üründür. Bu nedenle yangın kapısı nasıl yapılır sorusu için nitelikli bir cevap olarak standartlara göre üretim yapılır, cevabı verilebilir. Bu standartlar arasında özellikle dayanıklılık süresi, izolasyon katsayısı ve malzeme kalitesi önemli bir noktadır.

Yangın Kapısı Nasıl Yapılır?, Öncelikle malzeme noktası göz önünde bulundurulursa, metal ve ahşap malzeme kullanılabilir. Metal malzeme daha çok tercih edilirken, dekoratif uygulamalar için ahşap malzeme de kullanılabilmektedir. Her malzeme üzerinde mutlak bir şekilde izolasyon oluşturularak koruma sağlanır. Bu özelliklere bağlı bir şekilde de kapıların yangına dayanıklılık süresi değişim göstermektedir.

Yangın Kapısı Nasıl Yapılır?

Yangın kapısı üretimi gerçekleştirilirken metal veya ahşap malzeme seçildikten sonra izolasyon işlemine geçilir. Sertifikalı yangın kapılarında izolasyon işlemi için özel kaplama malzemeleri kullanılır. Bu kaplama malzemeleri kapılarda 30 dakikadan 180 dakika ve yukarısına kadar dayanıklılık oluşturabilmektedir. Günümüzde kullanılan en yüksek standart 120 dakika gibi ortalama bir süre sağlamaktadır.

Bu süre yapının yangın anında tahliye edilmesi süresine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Süre kapsamında ısıya karşı yük taşıma bütünlüğünü koruma ve yalıtım sağlama özellikleri göz önünde bulundurulur. Isıya dayanıklılık kadar hava yalıtımı da önemlidir. Bu nedenle yangın kapısı alev kadar, duman ve havaya karşı da sızdırmaz bir yapı oluşturmalıdır.

Yangın Kapısı 

Yangın kapısı üretiminde sonraki aşama, hangi yapıda kullanılacağının belirlenmesidir. Düğün salonu ve sinema gibi toplu kullanım alanları, okul ve hastanelerde kapı kullanımı diğer yapılara göre farklılık gösterebilir. Oteller, alışveriş merkezleri, iş merkezleri ve resmi kurumlar daha değişik bir yapıya sahiptir. Yangın yönetmeliğine göre her yapıda bir kaçış noktası oluşturulması sonra yangın kapısı uygulaması yapılması gerekir.

Yapının özelliklerine göre Yangın Kapısı Satışı firması olarak, öncelikle ölçüm alma işlemi sağlıyoruz. Bu ölçülere göre kapı kasası ve kapı üretimi gerçekleştiriyoruz. Minimum 80 santimetre genişlik ile yapılan bu kapılar tek kanatlı veya çift kanatlı üretilebiliyor. Kapılarda içe veya dışa doğru açılma ve menfez uygulaması olabiliyor. Ayrıca kapılarda güvenlik, kilit sistemleri, giyotin, panik bar ve cam eklentisi gibi kullanımlar sağlanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here